Skip to content

Marlins 3rd place finish at Ontario Swimming Championships

This past weekend, March 5th through March 8th at the Toronto Pan AM Pool in Scarborough, 18 Guelph Marlins swimmers qualified and swam in the Ontario Swimming Championships (OSC).

This past weekend, March 5th through March 8th at the Toronto Pan AM Pool in Scarborough, 18 Guelph Marlins swimmers qualified and swam in the Ontario Swimming Championships (OSC). This is a provincial meet that this year hosted 82 clubs and approximately 650 swimmers from all over the province. At the end of the weekend, results have the Guelph Marlins celebrating with 3rd place in Ontario overall out of all the teams that participated.
Many of our swimmers had multiple swims and with the eye on either placing in the top 10, making their first or additional Eastern National Qualifiers and the greatest goal of making their first Jr Trials (Olympic Trials) cut or adding more to their palette.
Many of the Marlins achieved what they set out to do. Colin Campbell, Tristan Jankovics, Alex Jensen, and Ali Kudo made their first time qualifications for Jr Trials (Olympic Trials). Bringing GMAC’s presence to the Olympic Trials in April to 15 swimmers.
Jordan Tucker, our S5 Para athlete broke her own Canadian record in the 50 Fly with a time of 57.97s.
Russell Burton won the high point award for the 16&over Male Category.
Ethan Mark made his first Easterns Meet Cut.
Hard work is paying off for this team but there are lots of hours training in the pool to go before the Marlins swimmers get their chance at the Olympic Trials March 30 – April 5th and Easterns Canadian Championships April 16th to 19th!
Top 10 Finishers at OSC this weekend from GMAC:
Gabby Baird – 2nd 400 Free, 4th 50 Free, 100 Back, 5th – 100 Free, 200IM
Marcus Beckstead-Holman – 4th 400IM, 5th 200IM, 6th 200 Fly, 8th 200 Free, 10th 800 Free
William Beckstead-Holman – 1st 400 Free, 2nd 100 Free, 3rd – 50 Free, 200 Free, 5th 100 Fly, 7th 800 Free, 8th 200 Back
Russell Burton – 1st 200 Breast, 400IM, 100 Breast, 200IM
Colin Campbell – 5th 200 Fly, 7th 50 Free, 200 Free, 100 Fly
Zach de la merced – 4th 100 Back
Tristan Jankovics – 1st 200 Back, 2nd 100 Back, 400IM, 3rd 200IM
Alex Jensen – 3rd 200 Breast, 100 Breast
Ali Kudo – 4th 1500 Free, 400 Free, 8th 800 Free, 10th 200 Free
Ethan Mark – 8th 800 Free
Thomas McDonald 2nd 100 Fly, 200 Fly, 9th 200 Free
Jordan Tucker 7th 200IM, 8th 200 Free, 10th 50 Free, 100 Free, 50 Back
Jenna Walters 5th 50 Free, 200 Free, 100 Free, 7th 400 Free
Next home meet: Victor Davis Invitational Long Course March 26- 29th



Comments